Sportskalender

Forside - Afskaf tipsmonopolet - Bookmaker beskrivelser - Casino - Kalender - jul - Live opdateringer - Ludomani - Musikvideo - Poker - Sikkerhed - Spilforslag/link - Systemspil forklaringer - vittigneder - Om MaxOdds.dk

Sportskalenderen - Januar 2008:
2.-9. SEJLSPORT 49’er VM i Australien
5.-6. FÆGTNING Copenhagen Cup
6. CYKLING DM i cross, Kolding
12.-13. HÅNDBOLD Landskampe: DK-Tyskland (m)
12.-13. SKØJTELØB Hurtigløb, EM i Rusland
12. TAEKWONDO NM i Finland
13. BASKETBALL Pokalfinaler i Herlev
13.-19. SEJLSPORT RS:X VM i New Zealand
15.-20. BADMINTON Super Series i Malaysia
15.-19. BORDTENNIS Pro Tour i Slovenien
17.-27. HÅNDBOLD EM i Norge (m)
17.-20. RIDNING World Cup i Leipzig (spring)
18.-20. CYKLING World Cup på bane, Los Angeles
18.-20. HOCKEY B-EM i Valby (m
) 19.-20. SKØJTELØB Hurtigløb, sprint-VM i Holland
19.-20. VOLLEYBALL Pokalfestival i Odense
19.-20. VÆGTLØFTNING Copenhagen Cup
21.-27. KUNSTSKØJTELØB EM i Zagreb, Kroatien
21.-30. SEJLSPORT VM i 470/finnjolle, Australien
22.-27. BADMINTON Super Series i Sydkorea
23. BRYDNING DM i Herning
24.-27. RIDNING W. Cup i Amsterdam (spr./dre.)
26.-27. CYKLING Cross-VM i Italien
27. TRAV Prix d’Amerique, Frankrig
28.-2.2. SEJLSPORT Miami OCR, USA
31.-3.2. BADMINTON DM i Frederikshavn

Sportskalenderen - Februar 2008:
1.-3. RIDNING World Cup i Bordeaux (spring)
1.-9. SKISPORT DM i langrend i Kvitåvatn, Norge
2.-3. BMX EM-afdeling, Fredericia
3. AM. FODBOLD XLII Super Bowl, Arizona
5.-13. SEJLSPORT Laser, VM i Australien
7.-10. ISHOCKEY 4-nationers i Hviderusland
7.-10. RIDNING World Cup i Vigo (spring)
8.-10. CRICKET Inde-EM i Finland
8.-9. MOTOCROSS JBS Super Cross, Herning
8.-17. SKISPORT VM i skiskydning i Östersund, Sverige
9.-10. HÅNDBOLD Ch. League/EHF Cup (m/k)
9.-15. SEJLSPORT Yngling, VM i Miami (k)
9.-10. SKØJTELØB Hurtigløb, mangekamp-VM i Berlin
12.-17. BADMINTON Hold-EM i Holland
14.-17. RIDNING World Cup i Neumünster (dressur)
14.-25. SEJLSPORT Laser Radial VM i New Zealand
15.-17. CYKLING World Cup på bane, Ballerup
16.-17. ATLETIK DM (inde) i Skive
16.-17. HÅNDBOLD Ch. League/EHF Cup (m/k)
19.-23. POKER European Poker Tour, København
22.-1.3. SEJLSPORT Tornado VM i New Zealand
22.-24. SKISPORT VM i skiflyvning, Tyskland
23.-24. ATLETIK DM-cross, København
23.-24. CURLING DM-finaler i Hvidovre
23.-24. HÅNDBOLD Ch. League/EHF Cup (m/k)
23. VÆGTLØFTNING DM
24.-2.3. BORDTENNIS Hold-VM i Kina
24.-1.3. SKYDNING EM 10 meter luft/riffel, Schweiz

Marts
1.-2. HÅNDBOLD Ch. League/EHF Cup (m/k)
1.-3. IDRÆTSGYM. DM i København (k)
2. SKISPORT Vasaloppet, Sverige
2. SKYDNING DM 10 meter luftpistol, Herning
4.-9. BADMINTON All England, Birmingham
4.-8. BUESKYDNING Inde-EM i Italien
5.-8. SKISPORT Alpin-DM i Hajfjell, Norge
6.-9. SKØJTELØB Hurtigløb, VM i Nagano, Japan
7.-9. ATLETIK VM indendørs, Valencia
7.-9. SQUASH DM i Kolding
8.-9. BOKSNING DM
8. KARATE DM i Solrød
8.-9. SKYDNING DM 10 meter luftriffel, Århus
8.-9. HÅNDBOLD Ch. League/EHF Cup (m/k)
10.-16. SKISPORT Alpin, World Cup-finaler, Italien
11.-16. BADMINTON Super Series i Schweiz
13.-16. BORDTENNIS Pro Tour i Kuwait
13.-24. SVØMNING EM i Eindhoven, Holland
14.-16. SKISPORT Langrend, World Cup-finaler, Italien
15.-16. HÅNDBOLD Ch. League/EHF Cup (m/k)
15.-30. SEJLSPORT Sofia Trophy/49’er EM, Mallorca
17.-23. KUNSTSKØJTELØB VM i Göteborg
18.-22. BORDTENNIS Pro Tour i Qatar
22.-30. CURLING VM i Canada (k)
26.-30. CYKLING VM på bane, Manchester
27.-30. RIDNING World Cup i Holland, (springfinale 07)
28.-30. BORDTENNIS DM i Snejbjerg
28.-30. ORIENTERING Spring Cup, Gribskov
28.-30. SKYDNING DM 15 meter riffel, Randers
29.-30. ATLETIK Cross-VM i Edinburgh
29.-30. SKYDNING DM 15 meter pistoler, Århus
29. TAEKWONDO DM (kamp), København
30.-7.4. IDRÆTSGYM. EM i Frankrig (k)
31.-5.4. SEJLSPORT Yngling EM i Spanien
April
1.-6. BRYDNING EM i Finland
2.-6. BORDTENNIS OL-kvalifikation i Frankrig
5.-13. CURLING VM i USA (m)
5.-6. HÅNDBOLD Ch. League, semifinale 1 (m)
5.-6. IDRÆTSGYM. DM (m)
5. JUDO DM i Vejen
6. ORIENTERING DM-sprint, Risskov
7.-18. SEJLSPORT Star, VM i Miami
9.-12. SVØMNING Kortbane-VM i Manchester
10.-13. TAEKWONDO EM i Rom (kamp)
11. GALOP Sæsonpremiere, Klampenborg
11.-13. JUDO EM i Portugal
11.-20. VÆGTLØFTNING EM i Rom
12.-20. BADMINTON EM i Herning
12.-13. HÅNDBOLD Ch. League, semifinale 2 (m
) 17.-20. BORDTENNIS Pro Tour i Brasilien
18.-20. FÆGTNING DM i Gentofte
19.-20. HÅNDBOLD Ch. League, semifinale 1 (k)
20. FLOORBALL DM-finaler i Århus
23.-27. BORDTENNIS Pro Tour i Chile
23. FODBOLD EM-kval. (k): Slovakiet-Danmark
25.-26. SQUASH Slutspil i Elitedivisionen
26.-27. HÅNDBOLD Ch. League, semifinale 2 (k)
26. SPEEDWAY GP Slovenien, Krsko
27. ATLETIK Halvmarathon, DM i Lyngby/Nærum
27. FODBOLD EM-kval. (k): Danmark-Skotland
28.-3.5. TRAMPOLIN EM i Odense
30.-3.5. SQUASH Hold-EM i Amsterdam

Maj

2.-18. ISHOCKEY A-VM i Canada
2.-10. SEJLSPORT Finn EM i Italien
2.-4. TRAV DM for travkuske
3.-4. HÅNDBOLD Ch. League/EHF Cup, finale 1 (m)
3. HÅNDBOLD DM-finale 1 (k)
4.-10. SEJLSPORT RS:X EM i Frankrig
5.-11. IDRÆTSGYM. EM i Schweiz (m)
6. HÅNDBOLD DM-finale 2 (k)
7.-18. SEJLSPORT Tornado EM i Grækenland
8. FODBOLD EM-kval. (k): Portugal-Danmark
9.-11. BMX UCI World Cup, København
9.-11. RONING World Cup, München
10.-11. HÅNDBOLD Ch. League/EHF Cup, finale 2 (m
) 10. HÅNDBOLD Evt. DM-finale 3 (k)
10. HÅNDBOLD DM-finale 1 (m)
10. SPEEDWAY GP Polen, Leszno
10. TRIATHLON EM (kort) i Lissabon
11.-18. BADMINTON Thomas Cup/Uber Cup i Indonesien
12.-18. BUESKYDNING EM i Frankrig
15.-18. BORDTENNIS Pro Tour i Kina
15.-18. KANO/KAJAK EM i Milano
17.-18. HÅNDBOLD Ch. League/EHF Cup, finale 1 (k)
17. HÅNDBOLD DM-finale 2 (m)
17.-19. SKYDNING DM trap, Gilleleje
17. VÆGTLØFTNING Hold-DM
18. ATLETIK Copenhagen Marathon
18. DUATHLON DM i Esbjerg
19.-25. BOWLING Aalborg International
20. HÅNDBOLD Evt. DM-finale 3 (m)
21.-25. BORDTENNIS Pro Tour i Japan
24.-25. HÅNDBOLD Ch. League/EHF Cup, finale 2 (k)
24.-25. RONING Copenhagen Regatta, Gladsaxe
24. SPEEDWAY GP Sverige, Göteborg
25. GALOP Guineasdag, Klampenborg
28. FODBOLD EM-kval. (k): Danmark-Slovakiet
29.-1.6. BORDTENNIS Pro Tour i Sydkorea
30.-1.6. RONING World Cup i Luzern
30. SPEEDWAY DM, 1. finale i Holsted
31.-1.6. JUDO NM i Helsingør
31. TRAMPOLIN DM i Odense

Juni

1. ATLETIK Golden League i Berlin
1.-7. SEJLSPORT Star EM i Kroatien
5.-8. BORDTENNIS Pro Tour i Singapore
5.-14. SEJLSPORT EM 470 i Italien
5. TRAV NM for travkuske, Århus
6. ATLETIK Golden League i Oslo
6.-15. BOWLING EM i Odense (k)
7.-29. FODBOLD EM i Østrig og Schweiz (m)
7. GALOP Jyllandsløbsdagen, Århus
7.-8. KANO/KAJAK Bagsværd Regatta
7.-8. MOTOCROSS EM-motocross 65-85cc, Aalborg
8. TRAV Copenhagen Cup, Charlottenlund
8. TRIATHLON VM (kort) i Canada
10.-15. BADMINTON Super Series i Singapore
11.-15. BORDTENNIS Pro Tour i Taipei
12.-15. RIDNING DM i dressur, Broholm
14. SPEEDWAY GP Danmark, København (Parken)
15.-22. RONING World Cup/OL-kval. i Polen
17.-22. BADMINTON Super Series i Indonesien
20.-24. SEJLSPORT Kieler Woche, Tyskland
22. FODBOLD EM-kval. (k): Ukraine-Danmark
23.-30. SKYDNING EM skeet/trap, Cypern
28. SPEEDWAY GP Storbrit., Cardiff, Wales
29. GALOP Derbydag, Klampenborg

Juli
- 7. TENNIS Wimbledon
1.-6. SVØMNING DM i Gladsaxe
4.-11. FÆGTNING EM i Ukraine
5.-6. TRAV Grand Prix Århus
6.-12. SEJLSPORT Yngling, VM i Skovshoved (åbent)
10.-20. ORIENTERING VM i Tjekkiet
11. ATLETIK Golden League i Rom
11.-14. BORDTENNIS Pro Tour i Kina
12. BRYDNING NM i Norge
12.-19. SEJLSPORT Ungdoms-VM i Århus
12.-19. SEJLSPORT Laser/Radial EM i Belgien
18. ATLETIK Golden League i Paris
21.-27. RONING VM i Linz, Østrig
24.-27. VANDSKI DM i Bårse
25.-3.8. HÅNDBOLD U20-EM i Rumænien (m)
25.-3.8. HÅNDBOLD U20-VM i Makedonien (k)
26.-4.8. CYKLING VM på ethjulet, København
26. GALOP Fynsløbsdagen, Odense
27. TRAV DM i Charlottenlund
28.-2.8. SOFTBALL EM i Fastpitch Softball for mænd, Amager Vikings Softball Club
30.-3.8. SVØMNING Junior-EM i Beograd

August
2.-3. ATLETIK DM på Østerbro Stadion
2.-3. MOTOCROSS VM-sidevogn Grand Prix, Slagelse
2.-4. SKYDNING DM skeet, Odense
2.-4. SPEEDWAY GP Tjekkiet, Prag
3. GALOP Scandinavian Open Ch.ship, Klampenborg
8.-24. OL XXIX OL i Beijing
8. SPEEDWAY DM, 2. finale i Outrup
9. BMX Nordisk Mesterskab, Sorø
9.-10. KANO/KAJAK Marathon-DM i Maribo
10. TRIATHLON DM (lang) i Juelsminde
16. SPEEDWAY GP Sverige, Målilla
16. TAEKWONDO Wonderfull Copenhagen (kamp)
23.-24. MOTOCROSS VM-motocross MX3, Randers
27.-31. SEJLSPORT Match Race i Skovshoved
29. ATLETIK Golden League i Zürich
30.-31. BUESKYDNING DM i Aalborg
30. SPEEDWAY GP Letland, Daugavpils
30.-31. TRAV Derby, Charlottenlund
31. SKYDNING DM 50 meter riffel, Århus
31. TRIATHLON VM (lang) i Holland

September
1.-6. BUESKYDNING VM (felt) i Wales
5. ATLETIK Golden League i Bruxelles
5.-7. KANO/KAJAK Kortbane-DM i Holstebro
5.-7. RIDNING DM i spring, Vilhelmsborg
6. -7. SOFTBALL Junior DM i Fastpitch Softball
7. GALOP Damernes dag, Klampenborg
13.-14. ATLETIK IAAF World Athletics Final
13.-14. MOTOCROSS EM MX-Open (finaleafd.), Svendborg
13.-14. ORIENTERING DM, Rømø
13. SPEEDWAY GP Polen, Bydgoszcz
16.-21. BADMINTON Super Series i Japan
17.-21. SEJLSPORT Sail for Gold, England
18.-21. RONING EM i Athen
20. GALOP Storløbsdag, Aalborg
20. KARATE Hold-DM i Århus
20.-21. SOFTBALL Senior DM semifinaler i Fastpitch Softball
21. SPEEDWAY U21 hold-VM i Holsted
23.-28. BADMINTON Super Series i Kina (I)
24.-28. VANDSKI VM i Beijing
26.-28. BORDTENNIS World Cup i Belgien
27. SPEEDWAY GP Italien, Lonigo
27.-28. SOFTBALL Senior DM finaler, Amager Vikings Softball Club
28. TRAV Kriterium, Charlottenlund

Oktober
1. FODBOLD EM-kval. (k): Danmark-Ukraine
4. RONING DM i Maribo
10.-12. RIDNING World Cup i Oslo (spring)
11. SPEEDWAY GP Tyskland, Gelsenkirchen
16.-19. RIDNING World Cup i Helsinki (spring)
17.-19. RIDNING World Cup i Odense (dressur)
17.-19. SPEEDWAY Hold-VM i Vojens
21.-26. BADMINTON Super Series i Danmark
22.-26. BORDTENNIS Pro Tour i Serbien
23.-26. SVØMNING Kortbane-DM i Kolding
28.-2.11. BADMINTON Super Series i Frankrig
29.-2.11. BORDTENNIS Pro Tour i Frankrig og Indien

November 6.-9. RIDNING World Cup i Verona (spring)
13.-16. KARATE VM i Tokyo, Japan
15.-19. BORDTENNIS Pro Tour i Tyskland
18.-23. BADMINTON Super Series i Kina (II)
19.-23. RIDNING World Cup i Stuttgart (spring)
20.-23. RIDNING World Cup i Maastricht (dressur)
22. TAEKWONDO DM (teknik), Gladsaxe
22. TRAMPOLIN Hold-DM i Greve
25.-30. BADMINTON Super Series i Hongkong
26.-30. BORDTENNIS Pro Tour i Polen
28.-30. RIDNING World Cup i Stockholm (dressur)

December
2.-14. HÅNDBOLD EM i Makedonien (k)
6.-14. FLOORBALL VM i Tjekkiet (m)
11.-14. RIDNING World Cup i Geneve (spring)
11.-14. SVØMNING Kortbane-EM i Kroatien
16.-22. RIDNING World Cup i London (spring/dressur)
18.-21. BORDTENNIS Pro Tour sæsonfinaler
18.-21. RIDNING World Cup i Frankfurt (dressur)
26.-30. RIDNING World Cup i Mechelen (spring/dressur)
27.-29. BADMINTON Copenhagen Masters

1. Februar 2009: NFL Super Bowl XXXXIII (43) i Tamba, Florida

7. februar 2010: NFL Super Bowl XXXXIV (44) i Miami, Florida - Dette bliver Super Bowl nr. 10 afholdt i Miami - en rekord
12. - 28. februar 2010 Vinter OL 2010 Vancouver, Canada

Sommer OL 2012 London, UK

Se sportskalenderen for 2005

Mobilpriser
Webhotel
Vittigheder
Jul